Strona głównaAmputacje kończyny górnejamputacje dłoni/palców

Amputacja dłoni/palców

Przyjmuje się że najwięcej amputacji kończyny górnej związane jest z urazami i dotyczy to palców (ok. 70%). Mimo że jest ich najwięcej nie są one w naszym kraju refundowane. Najbardziej optymalne zaopatrzenie to kosmetyczne protezy silikonowe palców. Mogą one być wykonana całkowicie indywidualnie na miarę lub oparte na formach i jednolitej kolorystyce i dostosowane do poziomu amputacji użytkownika. Najtrudniej jest jednak zaprotezować całkowity amputację palca. W przypadku kciuka (częściowa lub całkowita amputacja), który jest ustawieniu przeciwstawnym do pozostałych palców, oczekiwania użytkowników są czasami nie do spełnienia (pewny chwyt). W zależności od długości kikuta (np. w odcinku dalszym) można wykonać palec/ kciuk z możliwością chwytną. Jest to jednak bardzo zindywidualizowany problem wymagający bezwzględnie wizyty w pracowni ortopedycznej. Kciuk stanowi ok. 7% wszystkich amputacji ręki.

Ze względów kosmetycznych należy zadbać o ukształtowanie kikuta palca poprzez stosowanie niedrogich nasadek na szczyt kikuta. Celem takiego zaopatrzenia jest zapobieganie powstania tzw. kolby na szycie kikuta. Kolejny istotny aspekt to odpowiednie uelastycznienie blizny. Nasza dłoń wykonuje wiele skomplikowanych ruchów i narażona jest też na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie zróżnicowanego środowiska (temperatura- lato, zima, obtarcia- piasek, ostre krawędzie itp.). Najsłabszym ogniwem jest właśnie blizna po amputacji. Należy zadbać o jej gładkość (maści) i elastyczność (przemieszczanie się). Każdy masaż, działanie ciepła i zimna, woda- hydroterapia oraz aktywność kikuta wspomaga wykształcenie właściwej funkcjonalności, zwłaszcza u osób czynnych zawodowo (prace manipulacyjne).

Aby zapobiegać urazom można wykonać specjalne nasadki z silikonu.

Kolejna grupa to amputacja w okolicy dłoni – tzw. transkarpalna (amputacja śródręcza). Poziom tej amputacji pozwala na zastosowanie protez kosmetycznych i nawet elektrycznych. Sposób zawieszenia oraz funkcje protezy determinowane są badaniem w pracowni ortopedycznej.