Strona głównaMobilność i aktywność

Mobilność i aktywność

Dla pozyskania optymalnej samodzielności dobór elementów protetycznych uzależniony jest od stopnia mobilności pacjenta. Na mobilność składa się między innymi zdolność do poruszania się w terenie oraz pomieszczeniach zamkniętych. Dużą rolę odgrywa tutaj długość kikuta i jego siła mięśniowa oraz ogólny stan zdrowia pacjenta. Wyróżniamy 4 stopnie mobilności:

 • Wózek inwalidzki Mobilność "0"

  Definicja:
  Pacjent niezdolny do chodzenia

  Opis:
  Osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, używa protez ze względów kosmetycznych.

  Przykład
  Osoba po uszkodzeniu rdzenia kręgowego po obustronnej amputacji lub niewydolności ruchowej.

  Proponowane rozwiązanie
  Uzupełnienie kosmetyczne

 • Mobilność 1 - proteza nogi Mobilność "1"

  Definicja:
  Pacjent zdolny do chodzenia, lecz niesamodzielnie

  Opis:
  Użytkownik protezy porusza się po płaskiej powierzchni w pomieszczeniach zamkniętych przy pomocy kul lub balkonika. Nie jest wstanie poruszać się bez wyżej wymienionych przyrządów.

  Mobilność 1 - proteza nogi

  Przykład
  Osoba, której stan zdrowotny poza amputacją ogranicza jej samodzielność (np. podeszły wiek; problemy z krążeniem, wzrokiem itp.). Do poruszania się oprócz protezy potrzebuje wyżej wymienionych przyrządów. Prędkość poruszania się jest niewielka.

  Proponowane rozwiązanie
  Lekka, bezpieczna, prosta w obsłudze konstrukcja, która zapewni bezpieczeństwo i komfort. Stosujemy:
  - Kolana mechaniczne i policentryczne
  - Łączniki aluminiowe, tytanowe
  - Stopy dla osób mało aktywnych

  Mobilność 1 - proteza nogi
 • Mobilność 2 Mobilność "2"

  Definicja:
  Pacjent zdolny do chodzenia bez przyrządów pomocniczych

  Opis:
  Osoba zdolna do poruszania się w niewielkim stopniu poza pomieszczeniami zamkniętymi

  Przykład
  Osoba samodzielna, o ograniczonej możliwości poruszania się w terenie. Pokonuje krawężniki, stopnie schodów. Porusza się z niewielką prędkością.

  Mobilność 1 - proteza nogi

  Proponowane rozwiązanie
  Proteza, która przywróci możliwość samodzielnego stania i poruszania się w pomieszczeniach zamkniętych jak i w terenie. Zapewni bezpieczeństwo komfort i prostą obsługę.

 • Mobilność 3 Mobilność "3"

  Definicja:
  Pacjent o nieograniczonej swobodzie ruchów

  Opis:
  Użytkownik protezy poruszający się na zewnątrz posiada zdolność poruszania się za pomocą protezy ze średnią i dużą prędkością pokonując większość napotkanych przeszkód.

  Przykład
  Osoba aktywna zawodowo jak i społecznie. Potrafi poruszać się po zróżnicowanym terenie z średnią lub dużą prędkością. Amputacja nie ma większego wpływu na hobby. Pacjent w dalszym ciągu jest wstanie uprawić sport np. jazda na rowerze czy chodzenie po górach.

  Mobilność 3

  Proponowane rozwiązanie
  Proponujemy protezę, która pozwala poruszać się sprawnie w prawie każdym terenie. Mobilność 3 stopnia pozwala na zastosowanie szerokiej gamy elementów protezowych, które wspomagają i nie ograniczają aktywności pacjenta.

 • Mobilność 4 Mobilność "4"

  Definicja:
  Pacjent o nieograniczonej swobodzie ruchu i dużych wymaganiach

  Opis:
  Pacjent bardzo aktywny, uprawiający sporty wyczynowe np. biegi, wyczynowa jazda na rowerze, czynny zawodowo i społecznie. Dystans do przebycia nie stanowi dla niego problemu, a nawet stwarza mu przyjemność

  Przykład
  Osoba pracująca fizycznie lub zawodowo uprawiają sport. Jego hobby to wyczynowe kolarstwo górskie czy jazda na łyżwach, które powodują wysokie obciążenia protezy. Użytkownik może poruszać się z dużą prędkością.

  Mobilność 4

  Proponowane rozwiązanie
  Proponujemy protezy zdolne do wytrzymania takich obciążeń zapewniając odpowiednie bezpieczeństwo oraz dynamikę. Sprostać temu mogą kolana hydrauliczne, elektroniczne, stopy pylonowe czy z włókna węglowego

 • Niesklasyfikowane Niesklasyfikowane

  Definicja:
  Pacjenci nie objęci stopniami mobilności

  Opis:
  Do tej kategorii zaliczmy dzieci oraz sportowców uprawiających sporty ekstremalne

  Przykład
  Dzieci i młodzież z wadami wrodzonymi lub po amputacji kończyn oraz czynni zawodowo sportowcy

  Niesklasyfikowane

  Proponowane rozwiązanie
  Stosujemy protezy mniej estetyczne, lecz bardziej wytrzymałe na obciążenia oraz na panujące warunki otoczenia by otrzymać najwyższą wydajność ruchową i jak najlepsze bezpieczeństwo. Wymagana systematyczna kontrola podzespołów i ewentualny serwis.

  Niesklasyfikowane
Przyjąłem do wiadomosci i zgadzam się

Korzystanie ze strony internetowej www.ortopartner.pl oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. W szczególnosci dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie. W przypadku braku akceptacji na powyższe (i zawarte w 'Polityce prywatności') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.